KNVB gooit koers om richting WK: wereldkampioen worden en geen politiek meer

Ronald Koeman, bondscoach van het Nederlands elftal
© IMAGO/Mee Met Oranje - Ronald Koeman, bondscoach van het Nederlands elftal
Foto van Tom Visser Tom Visser
3 jan. 2026, 13:10

De KNVB slaat richting het WK komende zomer een opvallend andere toon aan. Directeur Marianne van Leeuwen zegt dat Nederland niet alleen mee wil doen, maar vol voor de wereldtitel gaat. Tegelijk benadrukt ze dat de bond zich dit toernooi niet meer wil mengen in politieke discussies.

Het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada roept nu al discussie op. Rondom het toernooi klinkt kritiek over de hoge prijzen, de grote afstanden tussen speelsteden en de politieke ruis die er steeds omheen hangt. Juist daarom wil de KNVB het dit keer strak houden: focus op het voetbal en op de supporters. Voor Oranje is de ambitie in ieder geval helder, zegt Van Leeuwen in gesprek met het Algemeen Dagblad. "Het WK winnen wordt wel het grote doel." Volgens haar gaat die ambitie zelfs boven een mogelijke zoektocht naar een nieuwe bondscoach, mocht Ronald Koeman na het WK niet doorgaan.

Artikel gaat verder onder video

Alle focus op het voetbal?

De KNVB wil daarnaast voorkomen dat maatschappelijke acties opnieuw een eigen leven gaan leiden, zoals bij het WK in Qatar met OneLove. Van Leeuwen wijst op de internationale context en op hoe snel een boodschap anders kan worden uitgelegd dan bedoeld. "Het bevestigde ons standpunt dat we voetbal en politiek strikt gescheiden willen houden." En over de ervaringen van toen zegt ze: "Daar hebben we ons lesje wel van geleerd. We gaan nu echt puur focussen op het voetbal. En parallel daaraan op de beleving van onze eigen fans, zowel thuis als ter plaatse."

Van Leeuwen benadrukt dat de intentie destijds ook niet was om politiek te bedrijven, maar dat het wel zo werd gezien. "We richten ons primair op voetbal en juist niet op politiek. In Qatar wilden we destijds onze maatschappelijke betrokkenheid tonen met OneLove, maar we moeten eerlijk zijn: in de regio zelf werd dat heel anders opgevat. Daardoor kreeg het onbedoeld een politieke lading. Dat willen we nu anders doen. We gaan honderd procent voor het voetbal."

Het WK begint op 11 juni. Nederland start op 14 juni met een duel tegen Japan in Dallas, met een aftrap om 22.00 uur Nederlandse tijd. In de poule wacht verder nog Tunesië en een laatste tegenstander die nog uit Europa komt.

Lees meer over:

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.