Zelfs oertrouwe Oranjesupporter haakt deels af voor WK 2026: 'Dit is niet meer te betalen'

Teleurstelling bij het Nederlands elftal
© IMAGO - Teleurstelling bij het Nederlands elftal
Foto van Tom Visser Tom Visser
5 mrt. 2026, 14:26
5 mrt. 2026, 15:30

Hennie van Heerde heeft sinds 1973 vrijwel geen interland van het Nederlands elftal gemist, maar moet op het WK van 2026 voor het eerst wedstrijden van Oranje laten schieten. De 72-jarige supporter uit Zwolle reist met zijn vrouw Alie wel af naar de Verenigde Staten, Canada en Mexico, maar blijft dit keer niet het hele toernooi. Niet omdat hij minder fan is geworden, maar omdat een volledig WK volgen volgens hem voor gewone supporters nauwelijks nog te betalen is.

In een verhaal van De Stentor vertelt Van Heerde dat hij en zijn vrouw deze zomer alleen de poulewedstrijden in Dallas, Houston en Kansas City bezoeken, plus mogelijk een of twee duels in de knock-outfase. Zelfs een eventuele finale laten ze voorbijgaan, ondanks hun status als trouwe supporters met voorrang bij de kaartverkoop. Van Heerde volgt Oranje al sinds Nederland - IJsland in 1973 en staat inmiddels op ruim driehonderd interlands. Sinds 1998 sloeg hij met Oranje geen EK of WK over. Juist daarom voelt deze keuze bijzonder, maar voor hem is de rek eruit. "Op een gegeven moment moet je een keuze maken", zegt Hennie. "De leeftijd speelt ook mee. En het is een keer mooi geweest."

Artikel gaat verder onder video

Absurde prijzen tijdens WK

Opvallend genoeg zit het probleem volgens hem niet eens vooral in de ticketprijzen. Die waren eerst wel extreem hoog, maar dat werd deels aangepast. "Dat sloeg natuurlijk nergens op", zegt Hennie over de eerste prijzen. "Voor twee personen ben je dan alleen al voor de poulewedstrijden 1500 euro kwijt. Dat is gewoon asociaal duur." Nadat er protest kwam en ook goedkopere kaarten breder beschikbaar werden, daalden de ticketkosten flink. "Nu kosten de kaarten 50 euro. Dat scheelt nogal." Volgens Van Heerde zit de echte pijn in alles rondom de wedstrijden: hotels, eten, drinken en vooral de onzekere reiskosten tijdens het toernooi. Hij noemt een hotel in Houston dat eerst 350 euro kostte voor vijf dagen, maar later ineens werd geannuleerd. Toen hij opnieuw keek, bleek dezelfde kamer nog wel beschikbaar, maar dan voor tien keer zoveel geld. Ook ter plekke lopen de kosten snel op, zegt hij. "Je bent zo 10 dollar voor een biertje kwijt."

Lees ook: Oranje Vandaag Toen: twee jaar zonder de bondscoach die Oranje opnieuw leerde voetballen

Daarnaast maakt vooral de onvoorspelbaarheid van het speelschema het duur. Na de poulewedstrijden tegen Japan, Tunesië en de winnaar van het Europese play-offduel is nog niet duidelijk waar Oranje speelt. Daardoor moeten veel vluchten en hotels mogelijk last minute worden geboekt, precies op het moment dat prijzen oplopen. "Als Oranje de finale haalt, speel je acht wedstrijden. Vijf daarvan moet je last minute regelen. Tel dat allemaal bij elkaar op en je praat over vele duizenden euro’s. Dat is gewoon niet meer te doen."

Van Heerde zegt dat hij en Alie nu al op ongeveer 5000 euro zitten voor twee personen, terwijl dat alleen de poulewedstrijden en de volgende ronde betreft. Dat geld willen ze niet volledig in één toernooi stoppen, ook omdat ze Oranje later in het jaar nog willen volgen bij interlands in Servië en Griekenland. "Maar ik heb geen zak met geld naast de deur staan. En we willen ook nog andere dingen blijven doen. Na de zomer speelt Oranje in Servië en Griekenland. Dat doen we liever dan afwachten wat er gebeurt."

Dit wordt weer fantastisch!
— Hennie van Heerde

Toch twijfelde het stel geen moment om helemaal thuis te blijven. Voor Van Heerde blijft een WK met Oranje iets bijzonders, ook als hij nu minder wedstrijden meepakt dan voorheen. "Nee, joh. Dit wordt weer fantastisch. Een mooi groot feest, met veel Oranjesupporters en in elke stad een Oranjeplein." Ook de discussie over de Verenigde Staten als gastland, en de oproepen van sommigen om het toernooi te boycotten, verandert daar voor hem weinig aan. Van Heerde kijkt liever naar zijn eigen ervaringen als supporter. "Ik zeg altijd: als je er niet geweest bent, kun je er ook niet over oordelen."

Lees ook: Oranje Vandaag Toen: waarom Johan Cruijff niet meeging naar het WK 1978

Hij wijst daarbij op zijn bezoek aan het WK in Qatar, waar hij naar eigen zeggen ook veel negatieve verhalen over hoorde, maar zelf een andere ervaring had. Voor het komende toernooi verwacht hij opnieuw dat de sfeer rond Oranje de boventoon voert. "Want sport verbroedert en voetbal helemaal."

Lees meer over:

Nederland

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.