Topdartster staat achter uitsluiting transvrouwen: 'Kunnen niet ongesteld worden'

Aileen de Graaf
© IMAGO - Aileen de Graaf
Tim van Sintfiet Tim van Sintfiet
9 aug. 2025, 11:39
9 aug. 2025, 12:04

Aileen de Graaf is positief over het besluit van dartsbond WDF om transvrouwen voortaan uit te sluiten van vrouwentoernooien. Hierdoor mag Noa-Lynn van Leuven niet langer deelnemen aan de WDF-tour. De Graaf stapte vorig jaar ook al uit het Nederlandse dartteam door de aanwezigheid van Van Leuven.

De WDF nam vorige maand het besluit na een stemming tijdens de algemene ledenvergadering van de bond. Door de nieuwe regel mag Van Leuven niet meer meedoen aan de WDF-tour. Zij mag bij de bond voortaan alleen nog uitkomen in de zogenaamde 'open categorie', waarin ook alle mannen spelen. De 'vrouwencategorie' is volgens de bond voorbehouden aan biologisch geboren vrouwen. De Graaf sluit zich daarbij aan, zo vertelt ze in gesprek met het Algemeen Dagblad.

Artikel gaat verder onder video

Aileen de Graaf begrijpt WDF-besluit

"Allereerst snap ik dat het voor de bond lastig is om zo’n regel op papier te krijgen", begint De Graaf haar uitleg. "Dat is nog niet bij veel sporten gelukt. Het is fijn dat het nu is gebeurd, want als we allemaal een beetje logisch nadenken, dan zien we dat er een verschil is tussen mannen- en vrouwensport. Het verschil in gemiddelden is vaak minimaal vijftien punten. De oog-handcoördinatie, concentratie en de stabiele bouw van het lichaam zijn in het voordeel van mannen", aldus de nummer dertien van de WDF-ranking.

Lees ook: Noa-Lynn van Leuven emotioneel na WDF-besluit: 'Het breekt mijn hart'

Ook ervaren transvrouwen niet de specifieke ongemakken die vrouwen die als vrouw geboren zijn wel kennen. "Ik word eens in de maand ongesteld, dan is mijn niveau een stuk lager. Transvrouwen kunnen niet ongesteld worden. Er zijn dus duidelijke verschillen. Het gaat mij om de eerlijkheid in meisjesdarten. Er is niet voor niks een splitsing gekomen tussen de mannen en vrouwen in sport", voegt De Graaf toe, die geregeld negatieve reacties ontvangt vanwege haar standpunt. "Als je je uitspreekt voor vrouwenrechten word je al snel ‘transfoob’ genoemd en je kan zo sponsoren verliezen. Ook ik heb bedreigingen gekregen en heb me daarom bewust een tijd lang stilgehouden."

Lees meer over:

Darts

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.