Oranje mist WK 2027 na thriller: deze nederlaag vertelt niet het hele verhaal

Nederland mist definitief het WK basketbal van 2027 na de nipte nederlaag tegen Kroatië.
© NOS - Nederland mist definitief het WK basketbal van 2027 na de nipte nederlaag tegen Kroatië.
Foto van Daniel Cabot Kerkdijk Daniel Cabot Kerkdijk
31 aug. 2026, 11:48
31 aug. 2026, 11:48
Maak ons je Google-favoriet

De Nederlandse basketballers kunnen deelname aan het WK van 2027 in Qatar definitief uit hun hoofd zetten. De ploeg van bondscoach Johan Roijakkers verloor zondag in het Topsportcentrum in Almere nipt met 99-101 van Kroatië. Door deze nederlaag is een eindklassering in de top drie van groep K onmogelijk geworden voor 'de Orange Lions'. De aanwezigheid van Nederland op het mondiale toernooi zou een opsteker zijn geweest, maar basketbaljournalist Leon Kersten benadrukt dat het niet het belangrijkste doel was. "Dat is deelname aan het Europees kampioenschap van 2029."

De uitschakeling werd mede bezegeld door de uitslag van een ander duel in de kwalificatiepoule. Omdat Duitsland na een verlenging met 96-94 te sterk was voor Polen, zijn deze twee landen samen met Kroatië niet meer in te halen door de Nederlandse equipe. De drie koplopers hebben momenteel zeven overwinningen en één nederlaag achter hun naam staan. Nederland staat zelf op de vijfde plaats met twee zeges en vijf verliespartijen. In november wachten nog wel twee duels, thuis tegen Israël en uit tegen de Kroaten, maar deze wedstrijden hebben geen invloed meer op een eventueel WK-ticket.

Artikel gaat verder onder video

Tegen de Kroaten kende de nummer 52 van de wereldranglijst nochtans een uitstekende start. Na een gelijke stand van 15-15 liep de thuisploeg uit naar 31-23 aan het einde van het eerste kwart. Halverwege de wedstrijd koesterde de formatie van Roijakkers zelfs een voorsprong van veertien punten: 58-44. Deze ruime marge was mede te danken aan Keye van der Vuurst de Vries, die in de slotfase van de eerste helft twee driepunters door het net gooide. De spelverdeler kroonde zich uiteindelijk met 23 punten tot topscorer aan de kant van Oranje.

Kroatisch NBA-geweld maakt het verschil in Almere

Na de rust zag het publiek de nummer 34 van de wereld punt voor punt dichterbij komen. Kroatië profiteerde optimaal van het feit dat het voorseizoen in de Amerikaanse profcompetitie nog bezig is, waardoor het land kon beschikken over de NBA-spelers Mario Hezonja, Karlo Matkovic en Ivica Zubac. Vooral Zubac bleek met 24 punten een plaag voor de Nederlandse defensie, net als voormalig NBA-speler Dario Saric die eveneens 24 punten noteerde. Nederland miste die luxe op het veld; zo kreeg Quinten Post van zijn werkgever Memphis Grizzlies in de voorbereiding op het nieuwe seizoen geen toestemming om af te reizen.

In een zenuwslopende slotfase leek het duel bij een achterstand van 96-101 beslist, totdat Van der Vuurst de Vries de hoop terugbracht met een rake driepunter. Na balverlies aan Kroatische zijde kregen Yannick Franke en de eerdere uitblinker nog de kans om de wedstrijd om te draaien, maar zij lieten deze mogelijkheden onbenut. Een opvallend lichtpunt in het vierde kwart was het optreden van David N'Guessan. De 2,06 meter lange forward tekende voor een spectaculaire dunk over Zubac heen en was in zeventien minuten speeltijd goed voor negentien punten.

Oranje lijdt 'onnodige nederlaag' tegen Kroatië

Volgens Kersten past de nederlaag tegen Kroatië in een inmiddels opvallend rijtje wedstrijden waarin Nederland dicht bij een overwinning was, maar uiteindelijk met lege handen achterbleef. Eerder verloor Oranje in deze WK-kwalificatie thuis met 83-85 van Polen, 87-88 van Oostenrijk en 69-72 van Letland. Kersten schaart die duels onder 'de onnodige nederlagen'. Tegen Kroatië voelde het volgens hem wel anders, omdat Nederland het een veel sterkere tegenstander bijzonder lastig maakte.

"Bottom line in het duel tegen de Kroaten is dat Nederland soms wel een verdedigende vuist kon maken (zoals in de slotminuut toen er twee aanvallen gestopt werden), maar dat niet structureel kan en één-tegen-één best veel problemen had", legt Kersten uit. "Wat ook te maken had met het talent en de kracht van de tegenstander, zeker inside. In de paint was Kroatië heer en meester, getuige de 50 punten, terwijl Nederland er 36 had."

"Uiteindelijk zat het verschil in de details, ook omdat de scheidsrechters soms met twee maten leken te meten." In een close game met een spannende slotfase waren sommige calls en vooral non-calls misschien wel van doorslaggevend belang. “Moeilijk om over te praten”, vertelde een teleurgestelde Franke na afloop. “Ik moet me focussen op de dingen die ik wel kan controleren”, voegde Johan Roijakkers toe.

Kersten wijst daarnaast op de fysieke hardheid en ervaring van de Kroaten. Naarmate de wedstrijd vorderde, ging Kroatië agressiever verdedigen en werd Nederland hoger onder druk gezet. Daar had Oranje volgens hem zichtbaar moeite mee. Tegelijkertijd zag Kersten voldoende reden voor optimisme. Nederland leed slechts acht keer balverlies en hield ook het reboundduel tegen de fysiek sterke Kroaten goed in evenwicht. "De frustratie op de Kroatische bank in de eerste helft en de ontlading na de winst geven wel aan dat de het besef er was dat dit anders had kunnen aflopen."

Vind jij dat de Nederlandse basketballers ondanks de nederlaag trots mogen zijn op hun prestatie tegen Kroatië?

0.0%

0.0%

100.0%

0.0%

1 stemmen

Lees meer over:

Basketbal

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.