Oranje ontsnapt in bizarre slotfase tegen Oezbekistan, nieuwe blessurezorgen

Rood voor Guus Til tijdens Nederland - Oezbekistan
© IMAGO - Rood voor Guus Til tijdens Nederland - Oezbekistan
Foto van Daniel Cabot Kerkdijk Daniel Cabot Kerkdijk
8 jun. 2026, 22:49
8 jun. 2026, 23:02

Nederland heeft de laatste oefeninterland richting het WK 2026 uiterst moeizaam gewonnen. Vijf dagen na de uitzwaaiwedstrijd tegen Algerije (0-1 verlies) stapte de ploeg van bondscoach Ronald Koeman maandag in New York met een 2-1-zege van het veld. Oranje leek lange tijd op een 1-0-zege af te stevenen, maar na een rode kaart voor Guus Til werd de zege bijna uit handen gegeven. Diep in de extra tijd werd de onverwachte gelijkmaker weggepoetst: 2-1. Tot overmaat van ramp moest Bart Verbruggen halverwege de tweede helft geblesseerd afhaken.

Met zeven schoten (waarvan twee op doel) en 65 procent balbezit had Nederland een overwicht in de eerste helft tegen een Oezbekistan dat vooral afwachtte en niet verder kwam dan twee doelpogingen zonder precisie. Het ontbrak Oranje alleen aan precisie in de afronding, net als in de uitzwaaiwedstrijd tegen Algerije. In de eerste tien minuten had de ploeg van Koeman al aan de leiding kunnen gaan. Crysencio Summerville speelde de bal echter te ver voor zich uit, waardoor de keeper kon ingrijpen, en niet veel later miste Donyell Malen een goede kans in de doelmond na voorbereidend werk van Gakpo.

Artikel gaat verder onder video

Nederland verslaat Oezbekistan met 2-1

De volgende kans was voor Tijjani Reijnders, maar ook zijn kopbal miste precisie. Na een hele dominante fase van Oranje hadden ook de Oezbeken af en toe de bal, maar het was Nederland dat uiteindelijk na een half uur spelen toch de leiding nam. Summerville werd aan de rechterkant van het strafschopgebied fors onderuitgehaald, waarna Gakpo de bal vanaf elf meter niet geheel overtuigend tegen de touwen schoot: 1-0. Het was voor de aanvaller zijn twintigste Oranje-treffer, waarvan zes vanaf elf meter, in zijn vijftigste interland voor Oranje. Het was meteen ook de eindstand in het Icahn Stadium.

Weinig tempo, veel slordig balverlies en sporadisch gevaar. Dat was de tweede helft van Nederland, dat met een kopbal van Virgil van Dijk nog enigszins goed uit de startblokken kwam. Na 53 minuten spelen kwam Verbruggen ongelukkig in botsing met een tegenstander in het strafschopgebied. De doelman had zichtbaar last van zijn heup, ging toch door, maar moest zich nog geen kwartier later laten vervangen door Mark Flekken. Het is de zoveelste fysieke tegenvaller voor Oranje op weg naar het WK.

Van hot naar her in bizarre slotfase

Koeman koos in het laatste kwart van de wedstrijd nog voor de entree van Brian Brobbey en Guus Til, maar meer wissels wilde de bondscoach niet doorvoeren in verband met de interland tussen de reserves van beide landen. Toch was de slotfase behoorlijk spraakmakend. Til kreeg een rode kaart voor een handsbal net buiten het strafschopgebied, tot woede van Koeman. Oranje ontsnapte dus aan een strafschop, maar vervolgens incasseerde de ploeg alsnog een gelijkmaker. In de extra tijd kwam een bal uit de kluts voor de voeten van invaller Sergeev, die van dichtbij binnentikte: 1-1.

Na zeven minuten in de extra tijd trok Nederland alsnog de overwinning over de streep. Jan Paul van Hecke werd onrechtmatig belemmerd in het strafschopgebied, waarna Gakpo ook zijn tweede elfmetertrap benutte: 2-1. Oezbekistan claimde dat er geen sprake was van een vloeiende beweging bij de aanvaller, maar daar wilde de scheidsrechter niet aan.

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.