Historische aanstelling: Katia Garcia fluit als eerste vrouw WK-duel van Oranje

© IMAGO
Foto van Milan Keskin Milan Keskin
22 jun. 2026, 15:08
22 jun. 2026, 15:08

Het Nederlands elftal beleeft komende donderdagnacht een primeur tijdens het WK-duel met Tunesië. Voor het eerst in de geschiedenis staat een WK-wedstrijd van Oranje onder leiding van een vrouwelijke arbiter. De Mexicaanse Katia Itzel García is aangewezen als hoofdscheidsrechter voor de laatste groepswedstrijd van de ploeg van bondscoach Ronald Koeman op het WK 2026.

De aftrap van het duel in het Arrowhead Stadium in Kansas City vindt plaats om 01:00 uur Nederlandse tijd. García, die in 1992 werd geboren in Mexico-Stad, wordt langs de zijlijn geassisteerd door haar landgenote Sandra Ramirez. Het arbitrageteam op het veld wordt gecompleteerd door de tweede assistent José Enrique Naranjo, terwijl het VAR-centrum wordt bemand door twee officials uit Paraguay. Hoewel het voor de Mexicaanse haar debuut is als hoofdscheidsrechter op dit eindtoernooi, stond zij eerder al als vierde official langs de lijn tijdens het eerdere gelijkspel van Nederland tegen Japan (2-2).

Artikel gaat verder onder video

Derde vrouwelijke scheidsrechter in de WK-historie

García behoort tot een selecte groep binnen het scheidsrechterskorps van dit wereldkampioenschap, dat deels in haar geboorteland wordt afgewerkt. Zij is een van de slechts twee vrouwelijke hoofdscheidsrechters die door de FIFA zijn geselecteerd uit een totale groep van 52 arbiters.

Met haar aanstelling is de leidsvrouw de derde vrouw ooit die een mannenwedstrijd op een WK fluit. De Française Stéphanie Frappart had in 2022 de absolute primeur, waarna de Amerikaanse Tori Penso eerder dit toernooi al de leiding had over de ontmoeting tussen Zuid-Afrika en Tsjechië (1-1).

Stand Groep F (per 22 juni 2026)

Positie

Land

Gespeeld

W-G-V

Doelsaldo

Punten

1

Nederland

2

1-1-0

7-3 (+4)

4

2

Japan

2

1-1-0

6-2 (+4)

4

3

Zweden

2

1-0-1

6-6 (0)

3

4

Tunesië

2

0-0-2

1-9 (-8)

0

Voor de formatie van Koeman staat er in de nacht van donderdag op vrijdag nog het nodige op het spel. Waar tegenstander Tunesië na zware nederlagen tegen Zweden (1-5) en Japan (0-4) al definitief is uitgeschakeld, strijdt het Nederlands elftal nog volop om de eindrangschikking in Groep F.

Oranje is na de eerdere overwinning op de Zweden (5-1) nagenoeg zeker van een plek in de zestiende finales en heeft aan een gelijkspel genoeg om direct door te stoten. Bij een ruime zege op het Noord-Afrikaanse land is de kans groot dat de Nederlandse equipe zich tevens verzekert van de groepswinst, wat een gunstigere loting in de knock-outfase kan opleveren.

Vind jij het een goede ontwikkeling dat er steeds vaker vrouwelijke scheidsrechters worden aangesteld op het WK voor mannen?

22.2%

77.8%

0.0%

9 stemmen

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.