Xavi Hernández ziet Oranje drie keer juichen en start met gelijkspel

Xavi Hernández
© IMAGO - Xavi Hernández
Foto van Daniel Cabot Kerkdijk Daniel Cabot Kerkdijk
24 sep. 2026, 22:45
Maak ons je Google-favoriet

Het debuut van Xavi Hernández als bondscoach van het Nederlands elftal is met een gelijkspel gestart. In de Nations League-wedstrijd tegen Duitsland werd donderdagavond in extremis een gelijkspel afdwongen in de Johan Cruijff ArenA: 1-1. Cody Gakpo tekende een minuut voor tijd voor de gelijkmaker, op aangeven van debutant Ruben van Bommel. Xavi koos voor een opstelling die slechts op twee plaatsen verschilde van de opstelling tegen Marokko op het WK 2026. Oranje wacht al snel de volgende wedstrijd: komende zondag om 18.00 uur speelt het team van Xavi in en tegen Servië.

Het was een eerste helft met veel interessante indrukken. Het Nederlands elftal deed wat Xavi vooraf beloofde, hoog druk bij de opbouw van Duitsland, en er waren ook zeker kansen om te scoren. De kwetsbaarheid was echter ook nog net zo groot als onder Ronald Koeman. Na de eerste tien levendige minuten dacht Oranje als eerste op het scorebord te verschijnen. Tijjani Reijnders legde een corner bij de eerste paal perfect op het hoofd van Virgil van Dijk en de aanvoerder kopte fraai binnen. Brian Brobbey, die vlak voor doelman Marc ter Stegen stond, was echter de reden dat de VAR ervoor koos om de treffer af te keuren.

Artikel gaat verder onder video

Nederland houdt Duitsland toch op 1-1

Na een stroeve start was Nederland duidelijk de bovenliggende partij, al werd de wedstrijd wel grimmiger. Na een dik half uur was het echter Duitsland dat op voorsprong kwam en nog eens terwijl Brian Brobbey op de grond lag. Felix Nmecha stond op de juiste plaats in de zestien en schoot de bal tegen de touwen: 0-1. De Nederlandse spelers waren woedend en begrepen er niets van dat de bal niet uit werd gespeeld. Tot overmaat van ramp kon Brobbey niet door en moest hij met een ogenschijnlijke spierblessure het veld verlaten. Mexx Meerdink maakte als invaller zijn debuut voor Oranje.

In het laatste kwart voor de rust regende het opeens kansen. Karim Adeyemi had de 0-2 in een leeg doel voor het intikken, maar hij schoot hoog over. Klopp reageerde vol ongeloof aan de zijlijn. Minuten later had Crysencio Summerville de bal voor het inkoppen, maar een echte kopper bleek hij niet te zijn. Een schot van Cody Gakpo vlak voor rust resulteerde evenmin in de 1-1, daar Ter Stegen goed reageerde nadat hij de bal zomaar inleverde.

Oranje zet na rust vol aan tegen Duitsland

Na rust had Nederland de touwtjes in handen en had een gelijkmaker qua spelbeeld zeker niet onverdiend zijn geweest. Zo bleven de corners van Tijjani Reijnders gevaarlijk: Denzel Dumfries mikte van dichtbij over. Tien minuten na rust had Xavi voldoende gezien en maakte Joey Veerman na ruim twee jaar zijn rentree in Oranje als vervanger van Quinten Timber. Oranje bleef nadrukkelijk op zoek naar een gelijkmaker. Een inzet van Dumfries eindigde op de voet van Ter Stegen, een doelpunt van Meerdink werd om onduidelijke redenen afgekeurd en daarna miste hij voor een open doel. Xavi sloeg de armen voor het gezicht alsof hij de kans zelf had gemist.

Aan de kansen lag het zodoende niet; die waren er genoeg. In minuut 73 leek Meerdink alsnog zijn gram te halen, maar de vingertoppen van Ter Stegen en de linkerpaal voorkwamen een doelpunt. Xavi Hernández voerde in de slotfase twee wijzigingen door in de jacht op de 1-1. Tijjani Reijnders en Crysencio Summerville verlieten het veld voor Ruben van Bommel en Guus Til. De linkeraanvaller van PSV liet zich in zijn debuut meteen gelden. Zijn eerste schot werd geblokt door een verdediger en bij zijn tweede poging greep Ter Stegen in. Uiteindelijk viel toch de 1-1. Van Bommel gaf een perfecte voorzet met buitenkant voet en Gakpo schoot raak: 1-1.

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.