De 24 uur van de Nürburgring is in volle gang en de organisatie heeft inmiddels bekendgemaakt welke teams verzekerd zijn van een plek in de zogeheten Top Qualifying 3. Max Verstappen behoort daar niet toe. Mee Met Oranje legt uit hoe de kwalificatieprocedure voor de 24-uursrace elkaar steekt.
De kwalificatie bestaat uit zes verschillende sessies. Op donderdagmiddag stond de eerste kwalificatiesessie van twee uur op het programma, gevolgd door een tweede sessie in de avond. Op vrijdagmiddag volgt nog een derde kwalificatie van 65 minuten, al zijn de auto’s die zich hebben geplaatst voor Top Qualifying hierin niet in actie. Voor Verstappen en zijn concurrenten fungeren de drie eerder genoemde kwalificatiesessies feitelijk als vrije trainingen, omdat daarin alleen de startvolgorde voor de lagere klassen wordt bepaald.
De startopstelling voor de klassen SP9 (GT3), AT1, SP-Pro en SP-X wordt vastgesteld tijdens Top Qualifying, dat op zijn beurt weer uit drie afzonderlijke sessies bestaat. Top Qualifying 1 vindt vrijdagochtend plaats en duurt een half uur. Alle naar verwachting 49 auto’s uit de klassen SP9, AT1, SP-Pro en SP-X mogen daaraan deelnemen. De twintig snelste auto’s plaatsen zich voor Top Qualifying 2, dat vrijwel direct na afloop van TQ1 van start gaat vergelijkbaar met het Q1/Q2-format uit de Formule 1). Ook deze sessie duurt dertig minuten.
Hoe werkt de kwalificatie van Max Verstappen?
Vervolgens stoten de zeven snelsten door naar Top Qualifying 3. Toch verschijnen er in die beslissende sessie twaalf auto’s aan de start, omdat vijf teams al vooraf een gegarandeerde plek in TQ3 hebben bemachtigd. Die teams hoeven daardoor niet deel te nemen aan TQ1 en TQ2, al staat het ze vrij om dat alsnog te doen. Top Qualifying 3 kent een andere opzet dan TQ1 en TQ2. In plaats van een groepskwalificatie gaat het om een pole shootout, waarin de twaalf coureurs ieder twee getimede ronden mogen afwerken. Tussen de auto’s worden bewust tijdsverschillen gecreëerd, zodat de kans zo klein mogelijk is dat coureurs elkaar in de weg rijden.
Waarom hebben de vijf auto's al een plek in Top Qualifying 3? Dat heeft alles te maken met hun prestaties in eerdere evenementen, zoals de races uit de Nürburgring Langstrecken-Serie en de ADAC 24h Qualifiers. Drie startbewijzen zijn toegekend aan de auto’s met de theoretisch snelste rondetijden op basis van kwalificaties en races in NLS1, NLS2 en NLS3. Daarnaast ging één plek naar de auto met de beste theoretische rondetijd uit de kwalificatie van de 24h Qualifiers, terwijl de laatste plek werd vergeven aan de auto met de beste theoretische rondetijd uit de races van datzelfde evenement. De #3 Mercedes-AMG van Verstappen Racing behoorde niet tot die geselecteerde auto’s.
Een belangrijke regel om rekening mee te houden, is dat een coureur slechts aan één Top Qualifying-sessie mag deelnemen. Mercedes-AMG Team Verstappen Racing kan Max Verstappen dus niet inzetten in zowel TQ1 als TQ3.
Reacties
Nog geen opmerkingen
Je moet ingelogd zijn om te reageren.