Bondscoach Arjan Veurink hanteert een onwrikbaar uitgangspunt bij de Oranje Leeuwinnen. Alleen speelsters die fysiek honderd procent belastbaar zijn, komen in aanmerking voor een basisplek of selectie. Vanuit die filosofie besloot de keuzeheer om verdediger Renee van Asten buiten de selectie te laten voor de cruciale WK-kwalificatieduels met Hongarije. Hoewel de negentienjarige verdediger van FC Barcelona afgelopen weekend haar rentree maakte, weigert Veurink ieder risico te nemen met haar herstel op weg naar het WK 2027 in Brazilië.
Tijdens het persmoment op de KNVB Campus in Zeist onderstreepte Veurink waarom hij deze harde keuzes maakt richting de play-offs: "Welzijn en fitheid zijn een groot goed." In zijn ogen leent een interlandperiode zich er simpelweg niet voor om speelsters op te trainen of speelminuten te gunnen als revalidatie. Naast Van Asten ontbreken om uiteenlopende fysieke redenen ook ervaren krachten als Jackie Groenen, Vivianne Miedema, Romée Leuchter en doelvrouw Daphne van Domselaar.
Datum & tijd | Wedstrijd | Stadion & Locatie |
Vrijdag 9 oktober 20:00 uur | Hongarije - Nederland | Pancho Aréna, Felcsút (Hongarije) |
Dinsdag 13 oktober 20:45 uur | Nederland - Hongarije | Koning Willem II Stadion |
Geen fysieke risico's met Renee van Asten
Arjan Veurink stak op de persconferentie niet onder stoelen of banken dat zijn besluit hard aankwam bij Renee van Asten. De verdediger stond sinds eind augustus buitenspel met een buikspierblessure, maar startte afgelopen weekend in Camp Nou in de basis tijdens de met 7-0 gewonnen wedstrijd tegen Real Madrid. "Renee was heel teleurgesteld dat ze er niet bij zat", legde Veurink uit. "Ze had hier heel graag bij willen zijn, maar ik wil geen risico's nemen. Zij is niet volledig belastbaar, en dus niet bij de groep."
De bondscoach wees daarbij nadrukkelijk naar het moment waarop de selectie werd samengesteld. "Toen we de selectie bekendmaakten, had ze nog geen speelminuten gemaakt", verduidelijkte Veurink. "Nu gelukkig wel, maar ze is er nog niet. We zijn zuinig op haar. Het seizoen is nog jong en Renee is nog een heel jonge speelster."
Arjan Veurink stelt fitte speelsters centraal
Bij Jackie Groenen hanteert Arjan Veurink exact dezelfde maatstaf. De middenvelder van Paris Saint-Germain liep eind augustus eveneens een blessure op en maakte afgelopen weekend haar rentree, maar een oproep voor Oranje achtte de bondscoach onverantwoord: "Ook zij is niet fit genoeg om negentig minuten te spelen, laat staan twee keer negentig minuten achter elkaar. Zij zijn niet volledig belastbaar, en dus niet bij de groep."
Veurink gaf aan dat het strakke interlandvenster geen ruimte biedt voor conditionele experimenten. "Als je weinig ritme hebt, moet je dat eerst opbouwen, en doorbouwen", beargumenteerde de bondscoach. "De realiteit is dat wij in deze interlandperiode geen tijd hebben om fitheid van speelsters op te bouwen. Ze moeten er meteen staan. Buiten interlandperiodes kunnen wij weinig doen. Wij hebben geen invloed op wat zij daar doen qua belasting. Wat wij kunnen doen is goed luisteren naar de speelsters. Hoe fit ze zijn en hoe ze zich voelen."
Weelde in de defensie en fitte krachten
De personele situatie geeft Arjan Veurink bovendien de ruimte om deze principes strikt te hanteren. Waar eerdere periodes werden gekenmerkt door afwezigheid en noodverbanden, beschikt Oranje nu centraal achterin over vier fitte krachten uit de Engelse Women's Super League: Caitlin Dijkstra, Dominique Janssen, Veerle Buurman en debutant Isa Kardinaal. "In april waren we blij dat we een elftal bij elkaar hadden, dat is nu anders", zei Veurink. "Wat dat betreft zitten we nu in een luxepositie met genoeg speelsters die wel 100 procent fit zijn."
Onder de lat is Lize Kop aangewezen als eerste keuze door het wegvallen van de geblesseerde Van Domselaar. Wel terug in het keurkorps is Daniëlle van de Donk, die na een langdurig revalidatietraject weer topfit is aangesloten. "Ik sta er zelf ook wel van te kijken dat het op dit moment allemaal lukt", verklaarde Van de Donk over haar rentree. "Toen ik voor het eerst weer negentig minuten speelde, was dat een heel emotioneel moment voor mij. Ik heb er zo hard voor gewerkt. Ik voel mij enorm happy en ben heel blij dat ik hier weer ben."
Reacties
Nog geen opmerkingen
Je moet ingelogd zijn om te reageren.