Rafael van der Vaart waarschuwt Xavi en komt met opvallend advies: 'Hij moet dat niet doen'

Rafael van der Vaart
© RENZE - Rafael van der Vaart
Foto van Tim van Sintfiet Tim van Sintfiet
24 sep. 2026, 19:05
Maak ons je Google-favoriet

Rafael van der Vaart heeft in de talkshow Renze een opvallend advies voor de nieuwe bondscoach Xavi Hernández: leer vooral geen Nederlands. Volgens de voormalig Oranje-international kan het voor de Spanjaard juist een voordeel zijn als hij niet alles meekrijgt wat er in de Nederlandse media over hem wordt gezegd en geschreven.

Xavi werd na het WK aangesteld als opvolger van Ronald Koeman en staat donderdagavond voor het eerst als bondscoach van Oranje langs de lijn. Duitsland komt in Amsterdam op bezoek voor de Nations League. De Spanjaard heeft zijn eerste ervaringen met de Nederlandse media inmiddels achter de rug. Hij gaf drie persconferenties en verscheen daarnaast voor de camera's van verschillende media.

Artikel gaat verder onder video

Ronald de Boer en Rafael van der Vaart schoven woensdagavond aan bij Renze om vooruit te blikken op de start van Xavi Hernández als bondscoach van Oranje. De Boer kreeg daarbij de vraag of zijn voormalige ploeggenoot bij FC Barcelona direct 'hard afgerekend' zal worden als zijn debuut niet naar wens verloopt. "Zeker", denkt de nieuwe NOS-analist. "We hebben toch gezien hoe Nederlanders kunnen zijn, aan Virgil van Dijk?", verwijst hij naar de aanvaring die de aanvoerder woensdag had met Valentijn Driessen van De Telegraaf.

Advies voor Xavi Hernández

"Nee, maar dat weet je gewoon", vervolgt De Boer zijn relaas. "Als het heel slecht is... Ik zeg altijd: die boog staat altijd gespannen. En als het dan effe niet gaat dan gaan die pijlen zo, hop, in zijn rug. Of hij daar goed mee om kan gaan? Ik denk dat hij redelijk stoïcijns zal zijn. Hij moet er wel mee om leren gaan, maar ik denk omdat hij toch van buiten is, dat hij het iets sneller van zich af kan laten schuiven. Hij leest ook de Nederlandse kranten niet, dat scheelt al."

Van der Vaart haakt in: "Hij moet juist geen Nederlands leren. Een beetje een buitenstaander blijven, dan gaat alles een beetje langs je heen." Daarbij put Van der Vaart uit zijn eigen ervaringen in het buitenland, als speler van onder meer Hamburger SV, Real Madrid en Tottenham Hotspur. "Dat hebben wij ook meegemaakt, daar krijg je niet alles mee."

Over Xavi is Van der Vaart alvast positief. "Hij was een fantastische voetballer, maar het moet nog maar blijken of hij echt een geweldige coach is. Ik ben enthousiast, want hij was zo goed." Presentator Renze Klamer zegt: "Ik wil geen trauma's ophalen, maar de grootste herinnering is voor jou natuurlijk de WK-finale van 2010." Van der Vaart verzucht: "Ja, anders zat hier een wereldkampioen aan tafel."

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.