Verrassende winnaar op 5.000 meter in Thialf, drie grote namen grijpen mis

Jasper Krommenhoek wint de 5.000 meter op het WCKT in Thialf.
© NOS - Jasper Krommenhoek wint de 5.000 meter op het WCKT in Thialf.
Foto van Daniel Cabot Kerkdijk Daniel Cabot Kerkdijk
Maak ons je Google-favoriet

Jasper Krommenhoek is het nieuwe schaatsseizoen uitstekend begonnen. Vrijdagavond schreef hij op het wereldbekerkwalificatietoernooi (WCKT) in Thialf de eerste 5.000 meter op zijn naam. De schaatser van Team Reggeborgh klokte in Heerenveen een winnende tijd van 6.10,83, waarmee hij Marcel Bosker met een verschil van 0,27 seconden achter zich hield. Waar nieuwkomers Wisse Slendebroek en Sil van der Veen voor een verrassing zorgden door zich bij de beste vijf te schaatsen, liepen gevestigde namen als Stijn van de Bunt, Beau Snellink en Chris Huizinga een ticket voor de eerste wereldbekerduels mis.

Krommenhoek reed zijn winnende rit van 6.10,83 in de achtste omloop en dook daarmee bijna twee seconden onder zijn voormalige persoonlijke record. Het scheelde overigens weinig of het was nog misgegaan: in de voorlaatste ronde maakte de latere winnaar een flinke misslag, al kwam zijn overwinning en bijbehorende klassering in de top vijf daardoor niet meer in gevaar. Bosker kwam dankzij sterke slotronden nog dichtbij, maar kwam op de finish uiteindelijk ruim twee tienden tekort om met de winst aan de haal te gaan. Ook routinier Jorrit Bergsma stelde een startbewijs voor het internationale circuit veilig door met 6.14,79 de vierde tijd neer te zetten.

Artikel gaat verder onder video

Positie

Schaatser

Tijd / Achterstand

Status

1.

Jasper Krommenhoek

6.10,83

Geplaatst

2.

Marcel Bosker

+0,27

Geplaatst

3.

Wisse Slendebroek

-

Geplaatst

4.

Jorrit Bergsma

6.14,79

Geplaatst

5.

Sil van der Veen

-

Geplaatst

7.

Stijn van de Bunt

6.16,28

Uitgeschakeld

8.

Beau Snellink

6.17,35

Uitgeschakeld

13.

Chris Huizinga

6.22,46

Uitgeschakeld

Nieuwe gezichten in wereldbekercircuit na verrassende top vijf

Achter Jasper Krommenhoek, Marcel Bosker en Jorrit Bergsma ging de aandacht op de openingsafstand vooral uit naar twee debutanten in het wereldbekercircuit, die de laatste twee startbewijzen opeisten. Wisse Slendebroek eindigde knap als derde, terwijl Sil van der Veen met zijn vijfde plek het laatste ticket voor de eerste wereldbekerreeks veiligstelde. Voor Slendebroek is het niet zijn eerste uitschieter van het jaar. Bij de start van het marathonschaatsseizoen greep hij via een solo al de winst in de Jaap Eden Trofee, nadat hij eerder op de EK afstanden al beslag had gelegd op het zilver op de ploegenachtervolging. Neo-senior Van der Veen rijdt deze jaargang net als winnaar Krommenhoek in het pak van Team Reggeborgh.

Marcel Bosker en Jorrit Bergsma tijdens een wereldbekerwedstrijd schaatsen in Inzell
Marcel Bosker en Jorrit Bergsma tijdens de wereldbekerwedstrijd in Inzell.

Van de Bunt, Snellink en Huizinga lopen kwalificatie mis

Voor Stijn van de Bunt, Beau Snellink en Chris Huizinga liep de seizoensouverture in Thialf daarentegen uit op een forse tegenvaller. Van de Bunt, die afgelopen februari tijdens de Olympische Spelen in Milaan nog beslag legde op de negende plek op de 5.000 meter, bleef vrijdagavond steken op de zevende tijd (6.16,28). Een ideale aanloop naar het selectietoernooi had hij overigens niet: door ziekte moest de schaatser enkele trainingsweken aan zich voorbij laten gaan.

Vlak achter Van de Bunt klokte Snellink met 6.17,35 de achtste tijd, waarmee ook de schaatser van Team Essent buiten de top vijf viel. In de allerlaatste rit van de avond zakte ook Huizinga door het ijs. Hij kwam met een tijd van 6.22,46 niet verder dan een teleurstellende dertiende plaats. Huizinga ging nog wel voortvarend van start, maar zag zijn rondetijden al snel oplopen tot in de dertig seconden en moest op de streep bijna twaalf tellen toegeven op de winnende tijd.

Vervolg van het WCKT in Heerenveen en route naar Beijing

Het kwalificatietoernooi in Heerenveen staat nog tot en met zondag 1 november op het programma. Daar worden de tickets verdeeld voor de ISU-wereldbekers, die in het weekend van 13 tot en met 15 november beginnen in Beijing. Via de eerste vier wereldbekerwedstrijden kunnen de Nederlandse schaatsers later dit seizoen weer directe startbewijzen verdienen voor de WK Afstanden, die in februari 2027 in China worden afgewerkt. Opvallend detail is dat één wereldbekerzege op de 5.000 meter bij de vrouwen en de 10.000 meter bij de mannen direct recht geeft op een WK-ticket, maar dat die uitzonderingsregel op de 5.000 meter voor mannen niet van kracht is.

Dag

Tijdvenster

Afstand

Categorie

Vrijdag 30 oktober

18:00 - 22:15

5.000 meter

Mannen

Vrijdag 30 oktober

18:00 - 22:15

1e 500 meter

Mannen

Vrijdag 30 oktober

18:00 - 22:15

1.500 meter

Vrouwen

Vrijdag 30 oktober

18:00 - 22:15

2e 500 meter

Mannen

Zaterdag 31 oktober

14:10 - 17:40

3.000 meter

Vrouwen

Zaterdag 31 oktober

14:10 - 17:40

1e 500 meter

Vrouwen

Zaterdag 31 oktober

14:10 - 17:40

1.500 meter

Mannen

Zaterdag 31 oktober

14:10 - 17:40

2e 500 meter

Vrouwen

Zaterdag 31 oktober

14:10 - 17:40

Sprint Marathon

Mannen en Vrouwen

Zondag 1 november

12:00 - 19:00

10.000 meter

Mannen

Zondag 1 november

12:00 - 19:00

5.000 meter

Vrouwen

Zondag 1 november

12:00 - 19:00

1.000 meter

Vrouwen

Zondag 1 november

12:00 - 19:00

1.000 meter

Mannen

Het programma in Thialf is vrijdagavond nog niet ten einde na de 5.000 meter voor mannen. Later op de avond komen ook de mannen op de 500 meter (twee omlopen) en de vrouwen op de 1.500 meter nog in actie. Voor de stayers volgt op zondag 1 november een nieuwe kans op kwalificatie, wanneer de 10.000 meter voor mannen, de 5.000 meter voor vrouwen en de massastarts op de rol staan.