Theo Janssen zou na Algerije-fiasco grote naam slachtofferen bij Oranje

Theo Janssen in De Oranjezomer
© IMAGO - Theo Janssen in De Oranjezomer
Foto van Daniel Cabot Kerkdijk Daniel Cabot Kerkdijk
4 jun. 2026, 22:51
4 jun. 2026, 22:56

Theo Janssen vindt dat Memphis Depay zijn basisplaats in het Nederlands elftal moet inleveren voor het naderende WK 2026. Hoewel de 32-jarige aanvaller van Corinthians met 55 doelpunten de topscorer aller tijden is van Oranje, ziet de oud-middenvelder hem liever op de bank beginnen. "Memphis is een belangrijke speler. De belangrijkste speler qua goals maken voor het Nederlands elftal. Maar als ik een opstelling zou maken, staat Memphis er niet in", aldus de analist.

In het televisieprogramma De Oranjezomer schoof Janssen donderdagavond een compleet andere voorhoede naar voren. Als het aan de amateurtrainer ligt, kiest bondscoach Ronald Koeman voor een nieuw systeem. "Ik zou Brian Brobbey naast Donyell Malen zetten. Met Cody Gakpo erachter", luidt zijn advies aan de bondscoach.

Artikel gaat verder onder video

Volgens Janssen is een tactische omzetting noodzakelijk omdat het veldspel van Oranje momenteel te wensen overlaat. "Ik zou wat anders spelen, een ander systeem. Omdat je bij Nederland ziet dat het voetballend toch niet geweldig is. Tegen Algerije was het nog oké qua kansen creëren", verklaart hij.

Scepticisme na nederlaag Oranje

De roep om verandering volgt kort op de teleurstellende uitzwaaiwedstrijd tegen Algerije, die woensdag met 0-1 werd verloren. In dat duel begon Malen in de basis, terwijl Depay pas in de tweede helft als invaller binnen de lijnen kwam. Janssen hield een wrang gevoel over aan de verliespartij op eigen bodem. "Dat geeft geen goed gevoel richting het WK. Die wedstrijd kun je voor lief nemen. Volgens mij zijn er twaalf wissels gepleegd. Bijna iedereen heeft gespeeld. Dat is sowieso al bijzonder", stelt de analist.

Hij benadrukt dat de ploeg het thuispubliek teleurgesteld heeft achtergelaten. "En je wil op een lekkere manier afscheid nemen. Voor het Hollandse volk wil je een goede wedstrijd laten zien. En dat heb je niet gedaan. Dus iedereen gaat nu met een gevoel naar het WK van: het zal toch niet?", klinkt het kritisch.

De fysieke gesteldheid van Depay is al langer een onderwerp van gesprek in aanloop naar het toernooi. De 109-voudig international herstelde onlangs van een hardnekkige dijbeenblessure die hem sinds eind maart aan de kant hield in Brazilië. Desondanks voelt de aanvaller zich fit voor de eerste groepswedstrijd tegen Japan, die op 14 juni op het programma staat in Dallas.

Zelf gaf de spits eerder aan dat zijn verblijf in het warme Zuid-Amerikaanse klimaat juist een voordeel is voor de zware omstandigheden die in de Verenigde Staten worden verwacht. Ondanks zijn voorkeur voor Brobbey, sluit Janssen een samenwerking tussen Depay en Malen niet volledig uit. De oud-international ziet wel degelijk mogelijkheden voor het tweetal, mits de veldbezetting daarop wordt aangepast. "In een systeem met twee spitsen kunnen ze prima samenspelen. In een systeem met drie aanvallers wordt Malen op rechts wat lastiger, die moet in de as spelen", concludeert hij.

Ben je het eens met Theo Janssen dat Memphis Depay zijn basisplaats bij Oranje moet afstaan?

77.8%

7.4%

7.4%

7.4%

27 stemmen

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.