Zorgen voor eventuele strafschoppenserie tegen Marokko: beste nemers zitten thuis

Het Nederlands elftal tijdens een training
© IMAGO - Het Nederlands elftal tijdens een training
Foto van Tim van Sintfiet Tim van Sintfiet
29 jun. 2026, 21:57
29 jun. 2026, 21:57
Maak ons je Google-favoriet

Het Nederlands elftal speelt maandagavond in de zestiende finales van het WK 2026 tegen Marokko. Als het duel op strafschoppen uitdraait, is het echter de vraag hoe goed Nederland daarop is voorbereid. Bondscoach Ronald Koeman heeft namelijk twee van de statistisch beste penaltynemers buiten zijn selectie gelaten, waardoor Oranje mogelijk belangrijke zekerheid vanaf elf meter mist.

Steven Bergwijn en Kenneth Taylor ontbreken op het WK, terwijl juist zij tot de betrouwbaarste strafschopnemers van Nederland behoren. Eerstgenoemde benutte alle veertien penalty's die hij in zijn carrière nam, terwijl de middenvelder van Lazio een slagingspercentage van 94 procent kan overleggen. Daardoor is Cody Gakpo de meest trefzekere penaltyspecialist binnen de huidige selectie. De aanvaller miste slechts één van zijn dertien strafschoppen (92 procent scoringspercentage). De volledige lijst staat onderaan dit artikel.

Artikel gaat verder onder video

Brian Brobbey behoort juist niet tot de meest betrouwbare strafschopnemers van het Nederlands elftal. De spits benutte slechts vier van zijn negen pingels, wat neerkomt op een slagingspercentage van 44 procent. Zijn problemen vanaf elf meter kwamen ook in 2024 aan het licht, toen hij namens Ajax twee keer miste in de beslissende strafschoppenserie tegen Panathinaikos. De geschiedenis stemt ook niet optimistisch. Nederlands elftal won slechts twee van de negen eerdere strafschoppenseries. Ook Koeman wacht nog altijd op zijn eerste succes vanaf de stip: als speler, assistent én bondscoach trok hij in een penaltyreeks nog nooit aan het langste eind.

Strafschoppenserie Nederlands elftal

Als het na een zware wedstrijd in de Mexicaanse hitte daadwerkelijk tot strafschoppen komt, kan een keeperswissel serieus worden overwogen. Eerste doelman Bart Verbruggen kreeg 45 van de 54 pingels tegen zich binnen, terwijl derde keeper Robin Roefs vier van de acht strafschoppen op zijn doel wist te stoppen. Aan Marokkaanse zijde wacht bovendien Yassine Bounou, die bekendstaat als penaltyspecialist en op het WK 2022 tegen Spanje geen enkele strafschop doorliet.

Nederland beleefde bij de laatste twee WK's een pijnlijke aftocht vanaf de strafschopstip. Zowel in 2014 als in 2022 bleek Argentinië na een penaltyserie te sterk. Koeman lijkt zich bewust van dat verleden en liet zijn selectie de afgelopen weken geregeld oefenen vanaf elf meter. Sinds de start van het WK stonden er om de dag strafschoppen op het programma, al blijft de mentale druk van een beslissende serie iets wat zich nauwelijks laat trainen. "Dat is die marge waar de bondscoach het over heeft. Zo'n belangrijk moment kun je niet trainen", stelde Virgil van Dijk tijdens een persconferentie.

Reacties

Nog geen opmerkingen

Je moet ingelogd zijn om te reageren.